A Magyar Nemzeti Múzeum október 26-án nyitja meg Teleki Lászlóról rendezett időszaki kiállítását. A 18 órakor kezdődő megnyitó ünnepséget a 19. századi politikusról rendezett egész napos szakmai konferencia előzi meg.
A kiállításhoz kapcsolódó katalógus élére a szerkesztők Illyés Gyula Teleki-drámájához írt bevezetőjének egy részletét választották ki, s ez most alkalmat ad nekünk Illyés és Teleki szellemi kapcsolatának rövid felidézésére.
A Reformkor jelentős politikusának személyisége, élete hosszú ideig foglalkoztatta Illyést. Ennek legjelentősebb bizonyítékát két dráma a Különc és a Kegyenc szolgáltatja. A Kegyenc eredetileg Teleki László feledésbe merült műve volt. Illyés több ízben próbálkozott keveset játszott, kevéssé ismert drámák felújításával, így talált rá 1963-ban a Kegyencre is, melyet átdolgozott. A személyi kultusz, a hatalom és a lojalitás problémaköre az akkori politikai helyzet legaktuálisabb problémáit boncolgatta, így nem csoda, hogy csak 1968-ban került színpadra.
A másik tragédia, a Különc viszont magának Teleki Lászlónak az alakját, sorstragédiáját dolgozza fel. Szintén 1963-ban íródott, s Illyés egyik legismertebb drámájává vált. E dráma előszavában fogalmazza meg a szerző elgondolását arról a nagyformátumú egyéniségről, aki, ha a körülmények másképpen alakulnak, meghatározója lehetett volna hazája sorsának. Így csak arról dönthetett, vállalja e azt a szerepet, melyet az élet neki rendelt. „Az a tíz-egynéhány hét, amit Teleki a nyilvánosság színpadán kap, eseményeivel, feszültségével, gyors lezajlásával önmagában olyan sűrű, hogy a történetírás is drámainak nevezi. Egy hős – egy egyedüli lény – beöltözik az igazság színeibe, s úgy harcol, hogy elbukva is győz. Miértünk. »Kiesett az időből« - mondhatná rá a hamar fogalmazó jellemzés. Nem; kiszállt, előre repült a maga idejéből.” (Részlet Illyés Gyula: A különc bevezetőjéből, 1963)
Teleki László születésének kétszázadik, halálának százötvenedik évfordulóját ünnepeljük idén.
A kiállítás október 27-től január 31-ig látható a Magyar Nemzeti Múzeumban.
http://www.hnm.hu/hu/kiall/Exhibition.php?ID=79063
(A beillesztett kép Barabás Miklós festménye: Teleki László, 1861; forrás: Wikipédia)
(A beillesztett kép Barabás Miklós festménye: Teleki László, 1861; forrás: Wikipédia)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Üzenetek